Zápisky ze Starfieldu #1 - Sluneční soustava je depresivní destinací plnou pirátů

Starfield • Starfield

Ve Starfieldu je mnoho dobrodružství, co můžete prožít. A pro mě se jedním z prvních stalo navštívení bývalé domoviny. 

Jakožto fanoušek vesmíru jsem ve Starfieldu chtěl podniknout spoustu věcí… a jednou z nich je návštěva toho, co kdysi býval domov. Jak asi vypadá Země? A co zbytek Sluneční soustavy? No cesta není tak růžová, jak by se mohlo zdát.

Známé planety plné sutin a zbytků dávné lidské historie jsou však přesto rušné a pár lokací se stále drží ve vesmírné důležitosti. Co jsem při návštěvě bývalé domoviny prožil?

Oni to dokázali! Oni ji zničili!

Nejvýznamnějším a největším městem ve Starfieldu je New Atlantis. Vedle faktu, že je to hlavní město United Colonies to také navazuje na fakt, že na Zemi toho moc jiného nenajdete. Sluneční soustava je v podstatě hned vedle startovní lokace a zamíříte-li rovnou k Zemi, všimnete si, že nám možná trochu zežloutla. Je to jedna velká pustina!

Starfield

Jak se můžete ve hře dozvědět, Země ztratila magnetické pole a tím i atmosféru. Právě kvůli celoplanetární evakuaci United Colonies vznikly. V praxi si myslím, že vývojáři fakt neměli kapacity na to celou Zemi předělat. V nekonečných pouštích však můžete najít několik zajímavých lokací - například mrakodrap v bývalém Londýně, velké pyramidy v Gíze či startovní plochu NASA. A odnést si fešné sněhové koule.

Starfield

Můj zdeptaný hvězdný cestovatel ani nebyl na Zemi moc dlouho. Je plná radiace. Zamířil jsem tedy na Měsíc. Tato díra je momentálně semeništěm pirátů, žádný zábavní park jako ve Futuramě tu nenajdete. Ačkoli se zde přeci jen nachází přistávací modul Apollo 11.

Zvláštní průvodce po krásách Titanu

Přesto jsem se nevzdal a řekl si, že nějaký život musí v této části galaxie být. Pro strážní lodě je Sluneční soustava „za trest“, přesto je tu pár míst, která jsou na svou existenci velmi hrdá – například kolonie New Homestead na Titanu, jednom z měsíců Saturnu. Kvůli silné atmosféře je dokonce v reálu jedním z podezřelých objektů, že by tam mohl být život.

Starfield

Titan není místo, na jehož povrchu byste pořádali grilování. Zmrzlé peklo plné dusíku a metanu. Právě metan je jedním z hlavních prvků pro místní kolonii. Podzemní struktura na Titanu vás nejdřív přivítá rychlým občerstvením Chunks (takové kostičkové jídlo) a následně možností turistických prohlídek.

Starfield

Relativně creepy turistický průvodce, který se neustále usmívá, vám řekne o tom, že právě Titan má tu nejstarší hospodu v celém vesmíru… jelikož na Zemi jsou zničeny a na Marsu krachovala jedna za druhou. Mimo to tu máte rovněž muzeum předmětů ze Země. A místní jsou všeobecně hrdí… Titáni?

Průmyslové srdce United Colonies

Jediné místo, které více stojí za řeč, je Mars. Asi nikdo nechce žít na Marsu, přesto je tento rudý kamarád průmyslovou zónou zásadní pro celé United Colonies. Kolonie Cydonia bude rovněž vaší zastávkou, rozhodnete-li se plnit hlavní příběh. Pro zajímavost - pohoří Cydonia Mensae je ve hře UFO: Enemy Unknown základnou mimozemšťanů.

Starfield

Povrch není moc líbezný. V nekonečných pouštích však můžete najít jednu zajímavost – rover Opportunity. Jiný život než lidské kolonisty byste však hledali marně.

Starfield

Mrtvé planety, agresivní vesmír

Zajímavé je, že Starfield nějak počítá s tím, že vesmír je docela živé místo, až na tu naši Sluneční soustavu. Zejména na měsících v naší soustavě naleznete různé těžební kolonie, například na Europě (u Jupiteru) nebo Tritonu (Neptun). Právě na Tritonu mě dokonce napadl horník, ať mu nevytěžím jeskyni. Tak se s ní udav no!

Starfield

Jinak to vypadá ve volném prostoru. Občas narazíte na souboje mezi piráty, jindy na lodě bloudící kolem. Velmi často na spousty sutin a asi nejzajímavější byl chat s lodí školy. Učitelka brala děti na exkurzi a docházelo jim palivo. Nic jsem jim nedal, každopádně vydírání o palivo jsem taky nevyužil.

Starfield

Jiný hvězdný dobrodruh si se mnou chvíli kecal, říkal mi Chrisi, protože ačkoli to není mé jméno, potkává tolik lidí, že každý je Chris. A doporučil mi vyhnout se obloukem systému Altair – což mi hra v reakci na to zadala do úkolů.

Domove, mrtvý domove

Musím uznat, že právě ze Sluneční soustavy mám asi ty nejlepší fotky. Zejména Jupiter je krasavec, a tak trochu důkazem, že na velikosti záleží. Ale jinak je to ne nadarmo to místo, kam dostanou službu neposední vojáci. Možná i tak je lepší hlídat Sluneční soustavu než kopat latríny.

Starfield

Návštěva je ve výsledku přesto úžasná právě proto, že si můžete prohlédnout, a v mnoha případech i přistát, na těch planetách, které občas zahlédnete na obloze. Pokud chcete hledat život, v okolí je ho hromada. Nejen nedaleká Alfa Centauri s již zmíněným New Atlantis, ale také Tau Ceti, kde se mimochodem nachází dinosauři a astronomové v reálu diskutují, zda tam nějaký život opravdu nebude.

Doporučujeme