Legenda Tekkenu kvůli steroidům ztratí své tituly. Šlo o suplementy do gymu, hájí se
Jeden z nejúspěšnějších Tekken hráčů posledních let využíval steroidy. Zpětně přijde o řadu titulů z akcí jako je EVO.
Shrnutí
Mezinárodní esportová federace označila Arslana Ashe vinným z užívání zakázaných steroidů
Potrestala ho zpětným zákazem soutěžení na dva roky
Přijde tak o tituly, trofeje i prize money které získal od 10. prosince 2022 do 25. dubna 2025
Hráč svoji vinu přiznal. Hájí se ovšem tím, že steroidy nemají na esportový výkon vliv a že šlo o suplementy do gymu
Arslana Ashe se zastala Esports Integrity Comission a taky jeho tým Twisted Minds
Pravidla jsou podle nich vymáhána bez opory ve vědeckých poznatcích
Kritika míří taky na načasování oznámení trestu, který má být celý vymáhán zpětně
Komunita upozorňuje na to, že látky jako Aderrall, které mají na esport přímý vliv, zakázané nejsou, zatímco steroidy bez prokázaného vlivu na esportový výkon ano
Co Arslan Ash provedl?
Arslan Ash přijde o řadu svých titulů, které vybojoval v Tekken esportu. Mezinárodní esportová federace (IESF) totiž tvrdí, že hráč porušil antidopingová pravidla během světového šampionátu v roce 2022, kdy byl pozitivně testovaný na anabolické steroidy. Látky, které Arslan používal byly 19-norandrosteron, 19-noretiocholanolon, stanozolol a metandienon. Všechny tyto steroidy jsou podle Světové antidopingové asociace (WADA) zakázané. Hráč si za to vysloužil dvouletý zákaz, který trochu paradoxně už skončil. Jeho platnost totiž byla od 26. dubna 2023 do 25. dubna 2025.
Co to pro hráče znamená? Zpětně přijde o všechny své tituly z tohoto období a taky o tituly z doby mezi 10. prosincem 2022 a začátkem trestu. Do toho spadají například jeho triumfy z EVO Japan 2023, Evo Las Vegas 2023 i 2024 a taky vítězství z prestižní Tekken World Tour 2023. Nejde ale jenom o tituly. Jde taky o kupu peněz, protože Arslan Ash samozřejmě krom trofejí, medailí a dalších předmětů přijde taky o prize money, které na turnajích vyhrál.
Hráč vinu přiznal, ale...
Do situace se vložila taky Esports Integrity Comission (ESIC), která prohlášení IESF napadla. Podle komise pro integritu zde totiž není žádná povinnost jakkoliv toto rozhodnutí podporovat, uznávat a vynucovat. Zároveň tvrdí, že látky zakázané WADA se vztahují na tradiční sporty a ne esport. "Bez vědecky podložených poznatků a může být dopad samoúčelných pravidel na integritu kompetitivního hraní nezvratný. ESIC plně zastává férová a důkazy podložená antidopingová pravidla a budeme i nadále podporovat všechny členy, aby se drželi zavedeného a ověřeného přístupu," prohlásila komise. K celé záležitosti už se vyjádřil taky sám Arslan Ash. Podle něj šlo o suplementy, které mu dal trenér v gymu a přestal je užívat okamžitě poté, co se dozvěděl, že odporují pravidlům. Zároveň ale zdůraznil, že tyto látky neposkytují v esportu žádnou výhodu. "Netušil jsem, že jsou zakázané v esportu. Nikdy jsem je neužíval pro žádnou výhodu v gamingu. Trenér mi nabídl něco, co označil za suplementy, které nám pomůžou zrychlit proces. Věřil jsem mu a zaplatil asi 60 000 PKR. Nevěděl jsem, že přijímám zakázané látky. V roce 2022 po výhře na IESF jsem byl otestovaný a zjistil jsem pravdu. Bral jsem látky, které jsou ve sportovních soutěžích zakázané. To bylo poprvé, co jsem si to uvědomil," přiznal Ash, že zakázané látky nevědomky bral. "Jakmile jsem se dozvěděl, co se stalo, přestal jsem. Od té doby jsem si našel lepší gym a převzal plnou zodpovědnost za své zdraví. Řadu titulů jsem vyhrál dávno před tím, než jsem do gymu vůbec vstoupil a můj úspěch stojí jen na mých dovednostech, tvrdé práci a zápalu," hájí se hráč.
Za hráče se postavil taky jeho tým Twisted Minds. "Arslan byl ohledně situace vždy transparentní a plně spolupracoval během celého vyšetřování. Považujeme za důležité taky vyjádřit znepokojení nad načasováním prohlášení. Oznámení s takovým zpožděním vzbuzuje řadu otázek ohledně celého procesu a záměru. Obzvlášť, když nedošlo k žádnému narušení kompetitivní integrity. Nedošlo ani k žádným restrikcím a akcím ze strany organizátorů velkých turnajů. Arslanova kariéra byla vždy postavená na jeho dovednostech, vášni a tvrdé práci. Jsme na něj i nadále pyšní. Zůstává součástí Twisted Minds a budeme ho podporovat," stojí v prohlášení na sociální síti X.
Je čas na změnu pravidel?
Za hráče se postavila taky značná část komunity, která zdůrazňuje, že navzdory tomu, že steroidy jsou mezi zakázanými látkami, neposkytují žádnou výhodu v esportu. Naproti tomu mezi nimi nenajdeme třeba Adderall, který je lékem na předpis (pro pacienty s ADHD a narkolepsií) a je přímo určený k povzbuzení schopnosti soustředit se a je v esportovém světě často zneužívaný. Na esportové výsledky tak má významně větší vliv než právě steroidy, kterými si někdo chce pomoci v gymu. Otevírá se tak znovu diskuse o tom, jestli by se neměla pravidla pro esport přehodnotit.