Recenze filmu Superman. Nejslavnější superhrdina po gunnovsku

Recenze filmu Superman. Nejslavnější superhrdina po gunnovsku
SupermanZdroj: Warner Bros.
Martin Havel
Martin Havel
11. července 202515:54

James Gunn navařil jeden z nejdůležitějších filmů pro Warner Bros. Trefil perfektní medium rare superhrdinskou flákotu, nebo naservíroval spálenou šlichtu?

Co bereme

Superman a Lois

Zvuk a soundtrack

Závěrečná pasáž

Lidské momenty

To si nechte

Zapomenutelní padouši

Slabé vizuální efekty

Tuctově přehláškováno

Přehuštěný děj

6 /10
DCčko po letech konečně zase vytáhlo svoji nejsilnější kartu, největší legendu a nejikoničtějšího superhrdinu historie. Jasně, můžeš být fanoušek Batmana, já jsem taky, ale když se řekne superhrdina, vsadím boty na to, že si představíš červený pláštík, modrý oblek a slipy přetažené přes kalhoty. Superman už dávno není symbol a modla jenom ve svém světě, ale i v tom našem. A my jsme vyrazili do kina, abychom zjistili, jestli se tenhle status Supermana umocní po tom, co se s korunním princem světa DC pomazlil James Gunn.
Právě jméno James Gunn budeš v recenzi nejspíš číst víckrát než kterékoliv jiné. Jeho charakteristiky jsou totiž tím, co cítíš z každého framu nového Supermana a může to pro tebe být dobře i špatně. Záleží to vyloženě na tom, jak se stavíš k jeho dosavadní práci a především k jeho přístupu k hrdinským a antihrdinským filmům. Ještě než se do toho pustíme, je potřeba upozornit, že nejsem žádný skalní fanoušek Supermana a nebudu tady hodnotit věrnost předloze. Na film se podívám spíš jako sólo záležitost, kterou hodnotím čistě jako film stojící sám o sobě s trochou referencí k tomu, co od hrdiny jako je Superman čekám.

Superman dostal naloženo?

V Gunnově filmu rozhodně ano. Superman začíná přesně tam, kde trailer na něj. Bezmocně ležící na zemi, doufající, že pes krypto na písknutí přiběhne a zachrání ho. A když se nad tím zamýšlím, je to vlastně skvělá metafora k tomu, jak vypadá celý film. Gunn se snaží totiž vytěžit maximum z toho, že sází na humor, zvířátka a sem tam nějaký trochu absurdní moment. Jenže tohle jsou věci, které utáhnou Strážce Galaxie, Peacemakera, Suicide Squad. Hláškovací akce, které přesně tenhle zážitek přinést mají a od kterých absurditu očekáváš.
Superman
SupermanZdroj: Warner Bros.
Utáhne to ale Supermana? Not so much. Jako kdyby Gunn dělal za každou cenu Gunna pro fanoušky Gunna a tak trochu ignoroval s jakým hrdinou pracuje. Nemyslím teď z hlediska věrnosti předloze, ale spíš z pohledu toho, co od Supermana divák očekává. Aspoň pokud jako já patříš mezi tradicionalističtější publikum, které má Supermana stále spojeného spíš se seriozním pojetím a trochou jisté pohádkovosti (a kterému už se ostrovtip v každé komiksárně začal přejídat před pěti roky).
Dobře, ignoroval je silné slovo. Je tam cítit trocha sebezapření a snaha pracovat trošku víc se společenskými motivy a taky Supermanovým charakterem. Gunn si tu hraje například s vlivem médií a manipulací i se soubojem byrokracie proti lidskosti v době války, ve které umírají lidé, zatímco Superman by nejradši kromě nich zachránil i tu poslední veverku. Právě lidskost je ostatně nejvydařenější motiv, který film táhne mnohem víc než jeho superschopnosti. A to je věc, která za mě zaslouží největší chválu.
Právě to, že Superman je sice v lidském světě bohem, ale zažívá lidský shit umocněný o jeho slávu a to, že je to prostě naivka, dává novému Supermanovi identitu jako postavě. Díky tomu je solidně funkční taky jeho vztah s Lois, která tyhle vlastnosti do jisté míry koriguje a je jeho hlasem rozumu. Ale co ostatní? Většina zbylých postav jsou spíš karikatury sebe sama a mdlé a nezapamatovatelné archetypální nádoby v čele s Lexem, které prostě jenom plní svůj účel v Supermanově příběhu, ale vlastní hodnotu divákovi nedají. Definuje je jenom Superman a to, že ho nenávidí, nebo že mu pomáhají. Je to škoda, protože herecké obsazení si vede celkem dobře. Superman s Lois fungují výborně, solidní výkon předvádí i Anthony Carrigan jako Metamorpho (který je v ohledu vlastní hloubky postavy světlou výjimkou i přes omezený čas na plátně). Potenciál má i několik dalších vedlejších postav a třeba šéf Daily Planet v podání Wendella Pierce na svou roli sedí naprosto perfektně. Zůstává ale nevyužitý.
Superman
SupermanZdroj: Warner Bros.
Na tenhle problém navazuje i právě fakt, že film je vlastně spíš takovým výstupem brainstormingu. Za mě se snažil Gunn do dvouhodinové stopáže narvat moc nápadů, postav a událostí. Hned od začátku je jasné, že se to aspoň trochu snaží vykompenzovat tím, že nedostáváme žádnou zdlouhavou expozici a naskakujeme rovnou do rozjetého děje, ale ani to nestačí. Radši bych toho dostal o něco míň, ale s větším důrazem na detailní rozpracování.
Ospravedlnit to můžeme tím, že se Gunn snaží nastartovat nové univerzum a pokládá mu široké základy s hromadou debutujících postav, což o moc líp stihnout prostě nejde, ale v rámci samostatného filmu mu to dobrou službu nedělá. Ze zajímavých nápadů se podařilo aspoň trochu dotáhnout minimum a často jsou extrémně zkratkovité. Většina momentů filmu mi z paměti do pár týdnů naprosto zmizí a už se k nim nejspíš nikdy nevrátím. Nakonec to pro mě zachraňovala aspoň závěrečná pasáž, která měla pár zajímavých nápadů a po akční stránce i celkem koule.

Klesá blockbusterový standard?

Řešíme to až příliš často. Když se bavíme o CGI, green screenu, vizuálních efektech. Čím to, že jeden z nejdůležitějších filmů roku nedokáže naservírovat vizuálně aspoň uspokojivý zážitek? Svoje obavy z toho jsem vyjadřoval už když jsem psal o prvním traileru. Tehdy jsem ale doufal, že to je spíš výjimka a finální produkt podobné nedostatky z velké části zvládne odbourat. Nezvládl. Upřímně mi tohle jako divákovi nestačí. Řada momentů vypadá fakt jako kdyby je tvůrci kutili před domácím green screenem. U pár scén se člověk vyloženě diví, že to dotáhly až do konečného výsledku. Samozřejmě se dá polemizovat nad tím, že jde tak trochu i o pomrknutí na tradiční filmy se Supermanem, ale to by omlouvalo jenom některé případy a na plátně to prostě nevypadá dobře.
Superman
SupermanZdroj: Warner Bros.
Pochvalu si naopak od samotného začátku až do konce Superman zaslouží především za to, jak pracuje se zvukem. Ten je u veškeré techniky i u soubojů parádně nadesignovaný a vtahuje diváka do děje. Každá rána tě zarazí do sedačky a rezonuje celým kinem. Podporuje to i solidně pojatý soundtrack, který sází na tradiční Supermanovské motivy, ale přebírá si je tak trochu po svém. Jistý si ale můžeš být tím, že když se ozvou ty první tři tóny, pokaždé ti naběhne husina.
Je Superman worth it?
Je strašně důležité, na co chceš jít a jaká očekávání máš od superhrdinských filmů. Řekl bych, že Superman bude internet docela výrazně rozdělovat. Dokážu si totiž představit, že pokud hltáš hláškující superhrdiny a vyhovuje ti, že i v těch nejvypjatějších momentech musí přijít snaha scénu odlehčit, Supermana si parádně užiješ. Nešlápneš vedle ani pokud chceš bezmezně optimistickou jízdu. Já v tomhle ohledu patřím spíš na druhou stranu spektra a specificky u Supermana mi tyhle pokusy o častý humor přišly docela laciné a nefunkční. Chtěl bych něco dospělejšího a osobitějšího. V závislosti na tom, ke kterému táboru se řadíš, si můžeš k mému hodnocení přičíst, nebo od něj odečíst jeden bod.

Doporučujeme

Články z jiných titulů