Recenze hry Jumanji: Wild Adventures. Jednohubka s příchutí filmu

Jumanji • Jumanji

Vydejte se na dobrodružství a zavzpomínejte na legendární svět Jumanji.

Jumanji

Před téměř třiceti lety svět spatřil rodinnou dobrodružnou komedii Jumanji s Robinem Williamsem v hlavní roli. Pravda, nešlo o kdovíjak oslňující materiál či vrchol tehdejší kinematografie, snímek měl však to, díky čemuž se vryl do srdcí milionů diváků. Měl atmosféru a nápad. A já byl v roce 1995 jedno z těch děcek, které bylo ohromenu tímto fantastickým světem a vždy jsem si tak nějak potají přál zahrát si podobnou hru v reálu. To se mi bohužel nikdy nepoštěstilo a pravděpodobně ani nepoštěstí, i když opravdový život je někdy ještě větší divočina. Sám Williams je toho smutným důkazem. Naštěstí jsou tu pro nás ale také videohry, které umožňují zažít alespoň podobné pocity jako naši dětští hrdinové.

Nostalgické vzpomínky

Krásná a šlechetná myšlenka, bohužel ale nefunguje v každém případě a za všech okolností. Nečekal jsem od Jumanji: Wild Adventures žádné zázraky, ale to, co jsem dostal je i vzhledem k okolnostem sotva průměrné. V prvé řadě je třeba zmínit, že se vývojáři ze studia Cradle Games nechali inspirovat novější verzí snímku s Dwaynem Johnsonem v hlavní roli.

Jumanji: Wild Adventures

Ne snad, že bych proti této hoře svalů něco měl, to mi strach o sebe samého ani nedovolí, každopádně ta nostalgie se v tomto případě zkrátka nedostavuje. Vždy se raději vracím k původní verzi z roku 1995. Na druhou stranu chápu, proč vývojáři sáhli zrovna po tomto materiálu. Je dobrodružnější, výpravnější, akčnější a současnému hernímu publiku asi rozhodně bližší.

Jenže průměrnost Jumanji: Wild Adventures nevychází z nepříliš silné filmové předlohy, ale zejména z nízkých ambicí samotných vývojářů, kteří sice připravili nenáročnou a univerzální hru, ta však nemá nejmenší snahy se alespoň vyrovnat početné konkurenci akčněji laděných dobrodružných her. Nečekejte Uncharted a nečekejte Tomb Raider, tahle výprava cílí spíše na mladší publikum. Ti s nostalgickými choutkami, jako například já, budou odcházet zklamáni. Během hraní totiž vlastně ani nepocítíte, že hrajete hru z tak velkolepého univerza.

Titul není co do obtížnosti nikterak zákeřný, stejně tak samotné ovládání patří do kategorie těch opravdu nejzákladnějších

Takže o co tady vlastně jde? Wild Adventures je výpravná arkádová záležitost, ve které se budete pod značkou Jumanji prokousávat jedním průměrným levelem za druhým, občas vyřešíte nějakou tu hádanku, zlikvidujete kupu prapodivných nepřátel nebo sesbíráte nějaké ty zlaťáky. Ocenit musíme nenáročnou a odpočinkovou hratelnost. Titul není co do obtížnosti nikterak zákeřný, stejně tak samotné ovládání patří do kategorie těch opravdu nejzákladnějších. Právě z tohoto důvodu hru jistě ocení rodiče mladších hráčů, neboť najít na trhu nějakou tu poctivou hru bez explicitního násilí není úplně jednoduché.

Mládí vpřed

Bohužel zaměření na mladší herní publikum s sebou nese také kupu záporů pro celkové vnímání hry. Wild Adventures je opravdu elementární záležitostí bez jakýchkoliv komplexnějších prvků. Vlastně jen uchopíte ovladač a poběžíte vstříc nepříliš zábavnému dobrodružství.

Jumanji: Wild Adventures

Na to se váže také poměrně stereotypní hratelnost typu přeskoč, podlez, seber, zlikviduj. Do cesty se vám budou stavět hadi, pavouci, opice nebo zákeřní domorodci. Na výběr jsou čtyři hlavní postavy, z nichž každá disponuje trochu jinými vlastnostmi. Ve finále je to ale vlastně stejně jedno, pocit z hratelnosti je vždy totožný, a tak nějak prázdný.

Jednotlivé levely nejsou nikterak dlouhé, dají se proběhnout klidně i pod 10 minut. Bohužel je třeba se obrnit určitou dávkou trpělivosti, neboť Jumanji: Wild Adventures umí být místy poněkud frustrující hrou. Největších stresů si zažijete s nepředvídatelnou kamerou a poměrně obtížnou úlohou při orientaci v prostoru. Nikdy by mě nenapadlo, jak může být ve 3D hopsačce obtížné skočit z místa A do místa B a jak nepředvídatelné mohou být pozorovací úhly kamery.

Největších stresů si zažijete s nepředvídatelnou kamerou a poměrně obtížnou úlohou při orientaci v prostoru

Naštěstí je alespoň vše zachráněno poměrně benevolentními checkpointy. Samotný soubojový systém je vystavěn na úplných základech, budete tedy uskakovat, útočit, popřípadě házet do prázdna nějaký ten vrhací předmět. Opět poměrně nevyřešená záležitost. Z dvaceti šurikenů poslat dvě třetiny do prázdna? Děkuji.

Návrat k předminulé generaci

Hratelnost čas od času malinko nakopnou jednoduché puzzly, ale o žádnou spásu rozhodně nejde. Wild Adventures zkrátka není tou tradiční pařbou, ale spíše nenáročnou gameskou pro mladší publikum. Pro ty, kteří nechtějí komplexní hratelnost a vystačí si s přeskakováním a sbíráním krystalů a mincí. Netvrdím, že je to špatně, je třeba myslet i na mladé hráče.

Ale jako recenzent musím hledět na titul v širším kontextu. Bohužel ani technická stránka hry není na nejvyšší úrovni. Vizuální prezentace je opravdu špatná, a to i vzhledem k výrazné stylizaci. Nesetkali jsme se sice s bugy, ale dlouhé loadingy a propady FPS by se na této úrovni grafické prezentace objevovat rozhodně neměly.

Verdikt

Jumanji: Wild Adventures je průměrnou hopsačkou, která toho tradičním hráčům nemá mnoho co nabídnout. Po stránce hratelnosti je až příliš plochá a po chvilce stereotypní. Zklamáním je rovněž grafické zpracování, které spadá někam do období předminulé generace konzolí. Pro mladší publikum sice může jít o zajímavou volbu, i tak bychom raději sáhli po nějakém dobrodružství se Sonicem.

Doporučujeme