Recenze sluchátek Sony Inzone H5. Stojí za to budget friendly wireless headset?

Sony Inzone H5 • Sony Inzone H5

Sony letos přineslo na trh hned několik modelů sluchátek zaměřených na gaming a esport. K nám se dostal model H5, druhý nejlevnější z řady headsetů, který se za „méně”peněz snaží nabídnout hodně muziky.

Sony-Inzone-H5

Žijeme v době, kdy je wireless technologie už standardem mobilních zařízení. Pomalu se ale mění i běžná výbava hráčů - před pár lety z kompetitivního hlediska nemyslitelné bezdrátové myši jsou dnes standardem a pomalu se rozšiřují i bezdrátové varianty ostatních periferií. Nejsmysluplnějším nákupem se ale zdají být sluchátka, v případě gamerů headsety, které ale mají jednu zásadní nevýhodu - cena je většinou vysoká.

Sony Inzone H5

Sony se proto rozhodlo vydat řadu sluchátek, která nabídne něco pro každou cenovou kategorii. My se podíváme na jeden z levnějších modelů - Sony Inzone H5, který stojí v době psaní recenze něco okolo 3 600 korun. Vyplatí se vůbec za takové peníze kupovat wireless headset, nebo je potřeba investovat více?

Zvuk neohromí, ani neurazí

Nepovažuju se vyloženě za audiofila, ale mám moc rád kvalitní zvuk. Celý život se snažím svůj audio zážitek zlepšovat a proto mě Inzone H5 příliš neohromily. Oproti 4 roky starému drátovému headsetu za poloviční cenu se jedná o značný propad v kvalitě reprodukce - jasně, wireless má svojí cenu (jak peněžní, tak kvalitativní), ale čekal bych jednoduše lepší zvuk za 3 a půl tisíce.

Kvalitě nahrává i program INZONE Hub, který v sobě ukrývá jednoduchý ekvalizér, díky kterému si můžete nastavit zvuk podle sebe

Co určitě nepotěší běžného posluchače je slabé provedení basů, které bývá pro spoustu lajků klíčovým faktorem ve vnímání „kvality" zvuku. Ani výšky nebyly příliš ohromující a v některých situacích byly dokonce zkreslené praskáním. Naštěstí mají sluchátka celkem kvalitní středy a dobrý dynamický rozsah, což celkovou kvalitu zvuku trochu zachraňuje. Kvalitě nahrává i program INZONE Hub, který v sobě ukrývá jednoduchý ekvalizér, díky kterému si můžete nastavit zvuk podle sebe. Pokud byste sluchátka náhodou měli doma, tak můžete zkusit tohle nastavení jako startovní bod:

Po nastavení ekvalizéru vás tak čeká celkem příjemný zvuk, který je dostatečně hlasitý, čistý, zřetelný, dynamický a chybí mu opravdu asi jen ty basy.

Technické specifikace
  • Provedení: Náhlavní

  • Konstrukce mikrofonu: Vyklápěcí, redukce šumu

  • Typ připojení: Wireless 2.4 GHz, USB-A adaptér

  • Technologie: ANC, 360 Spatial Audio

  • Frekvenční rozsah: 5 - 20 000 Hz

  • Velikost měniče: 40 mm

  • Výdrž baterie: 28 hodin na jedno nabití

  • Hmotnost: 260g

  • Cena: 3 590 Kč

Další zajímavou funkcí je tu Spatial Sound, které umocňuje provedení prostorového zvuku. Z toho mám velmi smíšené pocity - pokud projdete celým nastavením, ve kterém si nafotíte uši a necháte si programem vytvořit audio profil přímo na míru, tak je prostorový zvuk velmi působivý a dokáže obohatit zážitek především z hraní. Na druhou stranu však zapnutí funkce Spatial Sound způsobí takové zvláštní utlumení zvuku a celková reprodukce je tak méně čistá. Já osobně bych asi funkci nevyužíval, ale možná jde jen o zvyk.

Stačí pro kámoše na Discordu?

Co si budem, mikrofony u bezdrátových headsetů bývají tou slabší stránkou. V potaz se musí brát omezení bandwidthem (šířkou pásma), která je rezervována hlavně pro kvalitu reprodukce a v případě Sony Inzone H5 i cenovku. Mikrofon tu není žádný zázrak, na Discord asi bude stačit, ale nic ultra kvalitního nečekejte. Nehledě na to, že v roce 2023 tu máme neodnímatelný mikrofon, takže pokud už máte jiný dedikovaný, asi bych po sluchátkách kouknul jinde. V programu pak můžeme nastavit Auto Gain Control, který automaticky upravuje hlasitost vašeho hlasu a také tzv. Sidetone, který propouští hlas do vašich sluchátek, abyste se při mluvení s ANC slyšeli.

Sony Inzone H5

Jop, sluchátka mají i ANC, tedy Active Noise Cancelling, který tu zajišťuje AI (ta už dneska dělá všechno). To je další věc, ze které mám smíšené pocity, potlačení okolního hluku tu totiž nejde vypnout ani zapnout, je celkem slabé a většinu práce mi přijde odvádí spíš ten pasivní noise cancelling (sluchátka přes hlavu).

Vypadat u hraní cool je důležité

Ale abych jenom „nehejtil", sluchátka mají opravdu krásný minimalistický design, bílá matná barva s černými prvky funguje výborně. Silueta je také super a na hlavě sluchátka vypadají cool, skoro až futuristicky. A nejen to, sluchátka jsou velmi komfortní, lehká a s látkovými náušníky i prodyšná. Pro většinu lidí půjde o peak komfortu.

Sluchátka mají opravdu krásný minimalistický design, bílá matná barva s černými prvky funguje výborně

Na sluchátkách najdeme tlačítko na zapínání/vypínání, ovládání hlasitosti, konektor pro AUX kabel a USB-C napájení a trochu zvláštní tlačítko pro přepínání GAME a CHAT módu, které upravuje balanc hlasitosti.

Konstrukce je tak velkým plusem, ale zároveň lehký plast nepůsobí příliš odolně a nevím, jestli by u mě sluchátka přežily jeden split tryhardění LOLka.

Verdikt

Rozhodnutí, zda za to H5 stojí závisí na tom, kdo si chce headset koupit. Pokud hledáte cenově dostupný wireless headset s dobrým zvukem v krásném provedení a nepotrpíte si na dunivé basy a kvalitní mikrofon, tak je tento model dobrou volbou. Pokud ale hledáte prémiový zvuk a robustnější konstrukci, budete si muset buďto připlatit za vyšší třídu, nebo koupit klasické drátovky.

Doporučujeme