Recenze mobilní hry Mighty DOOM. Naprosto odlišný zážitek.

Recenze mobilní hry Mighty DOOM. Naprosto odlišný zážitek.

Minislayer přichází, aby nakopal zadky mobilním démonům. Má tento titul šanci na úspěch?

Co bereme
  • Zábavná a nenáročná hratelnost
  • Roguelite koncept
  • Velké množství zbraní
  • Poměrně dynamická akce
  • Každý run je odlišný
To si nechte
  • S originálem toho nemá moc společného
  • Odfláknutý level design a minimální pestrost
  • Omezenější trvanlivost
7 /10
doom
Kdo by neznal legendární střílečku Doom, která letos oslaví úctyhodných třicet let. Titul se stal už takovou klasikou, ke které všichni chovají nebývale velký respekt. Série Doom, to však nejsou pouze velké AAA tituly, ale rovněž nějaké ty menší odbočky a jednohubky. A právě do jedné takové jsme se v posledních dnech celkem intenzivně a s chutí zakousli. Jedná se o mobilní lahůdku Mighty DOOM od velikánů Bethesda Softworks LLC, což samo o sobě slibuje poměrně velké věci. Jak moc může frenetická akce, jakou DOOM vždy představoval, fungovat na mobilním zařízení?

Vynucená změna žánru

Může i nemůže, záleží na preferencích a osobních nárocích. Předem upozorňujeme, že pokud někdo očekává mobilní předělávku klasiky Doom, v tomto případě bude odcházet se slzami v očích. Popravdě přenést autentický zážitek z tak dynamické akce na mobilní zařízení je víceméně nemožné. Co však možné je, je přinést určitou alternativu s twistem a odkazy na původní ideu.
Screenshot_20230505_064839_Gallery
Ve skutečnosti má Mighty DOOM se svojí předlohou jen pramálo společného. Tento mobilní titul reprezentuje jiný herní žánr, odehrává se v jiném světě, má jinou atmosféru a celkově vlastně ani původní Doom v ničem nepřipomíná. Jde spíše o určité pomrknutí s některými důvěrně známými prvky, nezapomenutelnými nepřáteli a pochopitelně nesmrtelným Doomguyem, který je zde reprezentován tzv. Minislayerem.
Ve své podstatě se jedná o jednoduchou roguelite střílečku viděnou z top-down pohledu. Hra vás na začátku každého runu vyplivne v první úrovni, ze které se během několika sekund prostřílíte do další místnosti. Zde vykonáte to samé a pokračujete zase dále, a to až do momentu, než si na nějakém démonickém odpadu vylámete zuby. Potom samozřejmě začíná návrat zpět na začátek a celý koloběh se opakuje. Jak už to tak u roguelite záležitostí bývá, každá smrt přináší i nějaká ta pozitiva, v tomto případě v podobě zkušeností, které se odráží na vlastnostech Minislayera.

Kolem do kola

Celkem zábavný je i tradiční systém získávání odměn v průběhu jednotlivých runů. Vždy po několika vyčištěných místnostech přichází moment pro výběr nějakého toho bonusu. Ať už sáhnete po zvýšení zdraví, poškození či nějakém tom libovému upgradu palebné síly, nikdy neuděláte chybu. Mimo tyto klasické zastávky je k dispozici rovněž náhodné kolo štěstí, meziportálová zastávka umožňující doplnění zdraví či navýšení damage a v neposlední řadě ještě speciální dealy, které přidají v jedné oblasti, zároveň ale přinesou kletbu v oblasti jiné. Možností není až tak mnoho, díky jejich nahodilosti však každý run vypadá naprosto odlišně. Jednou se budete cítit pomalí, ale nezničitelní, jindy zase jako mrštné rybičky, kterým hoří koudel pod zadkem.
Screenshot_20230505_064812_Gallery
Po každém runu pochopitelně dojde k vynulování získaných výhod a je prostor pro upgrady trvalé. Mezi ty lze řadit např. vybavení Minislayera či upgradování zbraní. Celý tento systém funguje poměrně spolehlivě, je zábavný, a hlavně dostatečně motivující. V kombinaci s neoblíbenými truhličkami poměrně vyladěná záležitost.

Mighty DOOM je vzhledem k okolnostem poměrně dynamickou akcí, pořád jde ale o mobilní hru

Co se samotné hratelnosti týče, nelze očekávat zázraky. Mighty DOOM je vzhledem k okolnostem poměrně dynamickou akcí, pořád jde ale o mobilní hru. Samotné ovládání rozhodně nepředstavuje vrchol sofistikovanosti a je maximálně uzpůsobeno svižnému hernímu zážitku. Pomocí směrovače se pohybujete vpřed/vzad a do stran, střelba probíhá automaticky.
Titul je koncipován na výšku zařízení, což celku rozhodně sluší. Levý palec potom obstarává přepínání mezi jednotlivými zbraněmi. Ta primární trpí zanedbatelným poškozením, ale lze drtit okolí neustále. Speciálky jsou však zatíženy cooldownem, což do hry vnáší alespoň malý prvek taktizování. Přece jen na bossy se rozhodně vyplatí přicházet s nějakým tím pořádným kanonem.

Minimální trvanlivost neuvedena

Koho by pozvolný progres začal nudit, může si rozhodně pomoci nějakým tím nákupem za reálné penízky. Nakoupíte potřebné zdroje a můžete otevírat truhličky do zblbnutí. Odměnou vám budou nové zbraně, skiny, minislayeři, možnost rychlejších upgradů i nějaké to vylepšení. Zastávám však názor, že zrovna Mighty DOOM je jednou z těch her, u které to opravdu není nutné.
Screenshot_20230505_064746_Gallery
Po technické stránce vše šlape, jak má, grafické nároky nejsou díky celkové „mini“ stylizaci nikterak náročné. Osobně jsem recenzoval na Samsung Galaxy A52 5G a během jednoho týdne jsem nezaznamenal žádný výraznější problém, vyjma mírného zahřívání při delších seancích. Tahle zábava však není nikterak trvanlivá, uškvaření telefonu se tak rozhodně bát nemusíte.
Tak jak na tom tedy je mobilní verze velkého Dooma? Popravdě s originálem toho má společného opravdu minimum. Snad jen ten název, vizuální předlohu některých nepřátel, oblíbené glory-killy a hektolitry krve. Jestli hledáte původní zážitek, zde se rozhodně nedočkáte. Jestli se však hodláte zabavit u povedené rougelite záležitosti v kulisách kultu zvaného Doom, stojí tahle free-to-play novinka rozhodně za vyzkoušení. Pravděpodobně vám nevydrží navěky, nějakou tu chvíli s ním ale rozhodně zabít dokážete.
Verdikt
Mighty DOOM je poměrně zábavná a celkově slušně vybalancovaná top-down roguelite mobilní záležitost odehrávající se v kulisách legendární střílečky. Mnoho podobností s originálem zde nenajdete, ale jako samostatný mobilní titul funguje poměrně dobře, i když by zasloužil trochu více péče, zejména v oblasti level designu, který je více než odfláknutý. I díky němu se dříve či později dostaví silný stereotyp. Do té doby se však budete slušně bavit, pokud tedy nečekáte zázraky.
Hra byla recenzována na telefonech Samsung Galaxy A52 5G, Galaxy S23 5G, Xiaomi 12, POCO M5s a F4 GT.  

Doporučujeme

Články z jiných titulů