Simulátor pošťáka pro všechny. Recenze Death Stranding 2: On the Beach

Simulátor pošťáka pro všechny. Recenze Death Stranding 2: On the Beach
Death Stranding 2: On the BeachZdroj: Sony, Kojima Productions
Jonáš Mácha
Jonáš Mácha
26. června 202512:25

První velká PlayStation exkluzivita letošního roku je tady. Hideo Kojima přichází s pokračováním úspěšného a velmi rozporuplně přijatého Death Stranding. Zvládne tentokrát oslovit více mainstream publikum, nebo půjde opět o niche záležitost?

Co bereme

Úchvatná grafika

Skvělý soundtrack

Atmosféra

Zajímavý příběh

Multiplayer aspekty

Optimalizace

Přístupnější a dynamičtější gameplay

To si nechte

Nepřehledná menu

Pro nováčky složitější lore

AI nepřátel není nic moc

Jádro gameplaye může být repetitivní

9 /10
Upozornění: Death Stranding 2 jsem zatím nedohrál celé. Tato recenze čerpá primárně z první poloviny hry a budeme ji aktualizovat.
Death Stranding 2: On the Beach je konečně tady. Po dlouhé době tu máme velkou PlayStation exkluzivitu, která se bude společně s Ghost of Yotei letos snažit o přilákání hráčů zpět ke konzolím PS5 a PS5 Pro. V této recenzi se podíváme na to, jak sequel dopadl a jestli se jedná o hru výhradně pro fanoušky série, nebo si ji užijí i nováčci.

Je to pořád walking simulátor?

Na začátku bych rád zmínil, že první díl Death Stranding byl pro mě takovým "nedosažitelným pokladem". Několikrát jsem se snažil hru rozehrát, jelikož mě dost silně oslovilo cinematic zpracování, svět a hudba ve spojením s Normanem Reedusem v hlavní roli kurýra Sama. Jenže po několika hodinách vždy přišlo jakési vyhoření - v našem světě, kdy je každá hodina důležitá, je potřeba si vybírat, jakými hrami trávím svůj čas a Death Stranding mě se svým šnečím gameplayovým rozjezdem pokaždé po několika hodinách omrzelo, přestože mě hra opravdu zajímala. A s mým názorem jsem nebyl sám, hráči po celém světě se ozývali, že jde pouze o glorifikovaný "walking simulator". Když přišlo oznámení druhého dílu, zájem o svět se ve mně opět probudil, ale i tak jsem nebyl schopný první díl dohrát. Naštěstí ale v Kojima Productions mysleli i na hráče, jako jsem já, a do sequelu připravili recap celého děje jedničky. Do Death Stranding 2: On the Beach jsem tedy vstupoval s nově nabytými vědomostmi o příběhu prvního dílu a šel jsem otestovat, zda si mě tentokrát hra zvládne udržet.
Death Stranding 2: On the Beach
Death Stranding 2: On the BeachZdroj: PS5
No a hra to vlastně dost dobře zvládla. Asi největší zásluhu na tom má mnohem rychlejší nástup dynamického gameplaye. V Death Stranding 2 totiž nejste už pouhý kurýr, ale máte za sebou propojení celé Severní Ameriky, na které jste museli překonat mnoho nástrah. Na vašich donáškách vás tak kromě zrádného terénu a nebezpečného počasí už od samotného začátku čekají kempy banditů, které můžete najít a užít si během cesty nějaký ten souboj - a to buďto pomocí stealthu a tichého svazování nepřátel, nebo rovnou pomocí vaší útočné pušky. Snažím se tím říct, že přestože jádro hry zůstalo stejné, hra je už od začátku mnohem dynamičtější a působí jako něco mnohem zajímavějšího, než jen jako simulátor České pošty. A to je za mě jedna z nejdůležitějších změn, ne kvůli fanouškům série, ale kvůli potenciálně novým hráčům, kteří čekají od hry na PlayStationu víc, než jen cosy přepravu balíčků skrze nebezpečnou pustinu.
Death Stranding 2: On the Beach
Death Stranding 2: On the BeachZdroj: PS5
Když máte totiž na zádech kromě nákladu připevněnou i elektrickou teleskopickou tyč, kterou můžete řezat nepřátele hlava nehlava, připadáte si víc jako dobrodruh, než jako prostý kurýr. Donášky se tak najednou stávají skutečně zajímavým gameplay loopem, který obsahuje všechno zajímavé: plánování cesty, jízdu na vozidlech, překonávání nehostinného terénu a počasí, stavba pomocných budov a využívání různých nástrojů, stealth, combat a samozřejmě starost o váš náklad. V jedničce jste se sice mohli dostat do podobné fáze, ale vyžadovalo to projít několik úvodních hodin hry, což je prostě pro mnohé (včetně mě) výrazný roadblock.

Když máte totiž na zádech kromě nákladu připevněnou i elektrickou teleskopickou tyč, kterou můžete řezat nepřátele hlava nehlava, připadáte si víc jako dobrodruh, než jako prostý kurýr.

Není to vlastně furt to samý dokola?

Teď ale přichází druhá strana mince: jestli čekáte hluboký combat systém, budete zklamáni. Souboje v Death Stranding 2 jsou velmi basic šablonou, kterou jste hráli už tisíckrát. Máte pistole, případně zbraň na blízko, kterými párkrát udeřite a nepřátelé lehnou. Máte zbraň pro stealth, kterou zneškodníte soupeře, když se k němu úspěšně připlížíte. Umělá inteligence nepřátel je tu navíc hodně osekaná - každý enemák má prostě nějaký svůj spot, kde stojí, připadně trasu, kterou po svém kempu chodí. Dokud si vás nevšimne, nic moc nedělá. Jakmile si vás všimne, spustí alarm a všichni nepřátelé se na vás bezhlavě a bez sebemenší strategie sesypou. Takový ten základ, jako třeba všimnutí si sundaného kolegy tu samozřejmě nechybí, ale prostě nečekejte od svých nepřátel žádné hlubší strategie. Jediným zajímavým detailem je to, že když máte moc vysoký náklad, nemůžete se schovat ve vysoké trávě (Assassin's Creed ahh stealth s extra kroky). Souboje naštěstí zachraňuje celkem nenáročná obtížnost, takže se při čištění kempu cítíte jako John Wick (nebo Daryl Dixon?), dále pak variabilita nepřátel, která se postupem příběhu rozšiřuje o nové zajímavé kousky. Samozřejmě se občas setkáte se známými VV, které do soubojů a stealthu přináší novou dynamiku. No a pak přichází na řadu boss fighty.
Death Stranding 2: On the Beach
Death Stranding 2: On the BeachZdroj: PS5
Ty sice nejsou nějak obtížné (nechápu, proč je ve hře možnost je přeskočit), ale za to nabízí úchvatný a působivý vizuál. K tomu samozřejmě kreativní design, který mají snad Japonci v krvi (koukám na tebe Miyazaki). Soubojový systém tedy není nic extra, ale kompenzuje to zajímavý design a cinematičnost celého průběhu. Problémem ale může být určitá repetitivnost, zejména pokud jste hráli jedničku. Death Stranding 2 je zkrátka pořád Death Stranding a jádro hratelnosti je pořád stejné - vaším ultimátním cílem je propojovat oblasti do Chirální sítě, což může být pro spoustu vracejících se hráčů už zkrátka nuda.
Death Stranding 2: On the Beach
Death Stranding 2: On the BeachZdroj: PS5
Gameplay oživují určitě multiplayer aspekty. Především nástroje a konstrukce vyrobené jinými hráči, které vám na vaší cestě výrazně pomáhají. Stejně tak pokud něco ve světě postavíte vy, pomůžete ostatním hráčům - tohle je parádní funkce, která navozuje pocit živého světa a komunitní interakce.

Cinematic hra par excellence

Velkou předností druhého Death Stranding je jeho filmovost. Z hlediska grafiky, atmosféry a hudby se jedná o téměř dokonalou hru. Prostředí vypadá neuvěřitelně, v úvodní cutscéně jsem dokonce pochyboval, zda jde vůbec o záběry z enginu a vývojáře jsem podezříval z použití reálných záběrů. Jenže pak přejde cutscéna do gameplaye a já jen žasnul, jak úžasně hra vypadá, přestože hraju na základní PS5 s režimem výkonu. Kombinace téměř prázdné pustiny a absence NPCček umožnila narvat veškerý výkon do prostředí, které je společně s úžasným nasvícením prostě dechberoucí. Na obličejích postav samozřejmě engine poznat je, ale rozhodně nevypadají špatně, právě naopak. Hra je navíc velmi dobře optimalizovaná, fps dropy v podstatě neexistují, stejně jako loading obrazovky - smekáme klobouk.
Death Stranding 2: On the Beach
Death Stranding 2: On the BeachZdroj: PS5
Druhá vrstva, tedy audio a především soundtrack je tady opět na úrovni 10/10. Woodkid a další umělci se na hudbě vyřádili a přináší tak do hry krásnou, emotivní hudbu, která při příběhových cutscénách a dlouhých štrekách vytváří neskutečnou atmosféru a pravidelně způsobuje husí kůži, v krajním případě slzy. Popisovat hudbu je zbytečné, radši si ji běžte poslechnout. Stojí to za to.
Death Stranding 2: On the Beach
Death Stranding 2: On the BeachZdroj: PS5
Příběh hry je opět velmi kvalitní. Čeká vás emocionální jízda, která je za mě hlavním důvodem, proč si Death Stranding 2 pořídit. Nechceme samozřejmě nic spoilovat, takže tu nemůžeme nic moc rozebrat, ale zmínil bych snad jen to, že herci podávají výborné výkony, postavy jsou dobře napsané a především zajímavě designované. Příběhu rozhodně nechybí drama, ale ani bizarní japonský humor. Díky rekapitulaci ani není tak moc potřeba odehrát příběh jedničky, ale rozhodně si ho nastudujte, jinak budete solidně ztracení.
Death Stranding 2: On the Beach
Death Stranding 2: On the BeachZdroj: PS5

Nepřehledné post-apo

Poslední výtku, kterou ke hře mám, je její (ne)přehlednost. Samozřejmě určitou část viny nese moje neznalost prvního dílu, ale Death Stranding 2 je minimálně ze začátku velmi overwhelming. Hra na vás vychrlí spoustu vymyšlených termínů, ve kterých je velmi jednoduché se ztratit a velmi průměrným způsobem vám je mezi řádky vysvětluje. K tomu se navíc pojí i nejrůznější menu s obrovským počtem možností a textu, ve kterém trvá slušnou chvíli se zorientovat. Jedná se o další potenciální blok pro nové hráče, který může být tou "poslední kapkou", která je od hry odradí.
Death Stranding 2: On the Beach
Death Stranding 2: On the BeachZdroj: PS5
Je Death Stranding 2: On the Beach worth it?
Death Stranding 2: On the Beach je úchvatnou, cinematic hrou, která přináší úžasnou grafiku, soundtrack společně se zajímavým příběhem a dynamičtějším gameplayem rovnou od začátku hry. Optimalizace je navíc na špičkové úrovni, takže celkový zážitek z hraní je parádní. I přes všechny vylepšení se ale stále jedná o podobný gameplay, jako v jedničce, takže záleží na tom, jak moc vás původní gameplay bavil a jak moc se chcete pustit do dalších desítek hodin stejné fušky. Pro nové hráče jde o zajímavou příležitost objevit tento mysteriózní svět, takže pokud se vám hra z traileru líbí, můžeme ji jen doporučit.

Doporučujeme

Články z jiných titulů