POG Tipy: Jak zvládnout nostalgické útrapy kolonie ve hře Gothic

Gothic • Gothic

Vynikající Gothic se díky verzi pro Nintendo Switch opět vrací. Ačkoli má své chyby, stále nás strašně baví a pro začátečníky tedy připravujeme tipy, aby dokázali do hry úspěšně naskočit.

Málokteré RPG je tak náročné jako Gothic. Je to hodně kvůli systému hry, kdy začínáte jako nicka a abyste se vypracovali, musíte herní svět perfektně poznat. K tomu sice pomohou hlavně dlouhé hodiny hraní, nějaké počáteční tipy však nepřijdou zkrátka.

Berte vše, co se dá

Tip pro snad každé RPG a doporučujeme ho i zde… a to dvojitě! Gothic má neomezený inventář a nikdy nevíte, co se může hodit. Když vezmete každou kytičku, budete moci svou postavu vyléčit či si přivydělat prodejem.

Gothic

Sebrané maso pak rozhodně nezapomeňte navařit na pánvi! Dostanete z něj víc života či ho lépe prodáte.

Kovejte a naučte se svírat zvířecí trofeje

Peníze jsou základem. Pokud si chcete vydělat, asi nejlepší je začít kovat. Potřebujete počáteční investici asi 50 nugetů, zajděte do Sektovního tábora/tábora v bažinách, najděte Darriona a kupte od něj syrovou ocel. Ta stojí 40 nugetů, ale pokud si projdete nahřátím, kováním, chlazením a broušením, vytvoříte meč, který prodáte za 50 a navíc se jedná o slušnou zbraň pro celou první kapitolu. Darrion má ocele neomezeně (jen musíte prodej zavřít a otevřít) a můžete si tedy slušně vydělat.

Gothic

Abyste však nekonečně nekovali, můžete nějaké zkušeností body a nugety investovat do sbírání zvířecích trofejí. Naučí vás to třeba Drax (ze Starého Tábora k místu vyložení v Kolonii) nebo Aidan (mezi Novým a Starým táborem). Sice to není malá investice, vyplatí se však velmi rychle a stačí vám po mapě chodit a vraždit zvířata. Ehm.

Zabíjejte, koho se jen dá, ale ukládejte

Expů potřebujete hrozně moc. Rozhodně velmi doporučuji dělat si zacházky a nejen vše sbírat, ale co dokážete porazit, to také zabít. Ono se to nezdá, ale pokud vám mrchožrout dá 50 expů, tak vám jich 10 dá 500 a to už je slušné množství. Sečte se to dost rychle.

Gothic

Před souboji však doporučuji vždy ukládat. Stane se snadno, že přeceníte své schopnosti a místo zkušeností a bohatství zjistíte, jak chutná hlína smíšená s krví.

Splňte všechny možné úkoly, než se přidáte k frakci

A když jsme u expů, rozhodně plňte co nejvíce úkolů. V první kapitole se máte přidat k nějaké frakci a mým velkým doporučením je udělat co nejvíce questů pro všechny, i když máte třeba vyhlédnutou jinou. Sice si musíte dávat pozor, aby se některé nekřížily a třeba vám k přidání k frakci nezabránily (dá se však odhadnout). Expy i nugety se v každém případě nesmírně hodí.

Doprovod je nesmrtelný a co zabije vám dá zkušenosti

V několika případech se dostanete k tomu, že máte nějaký doprovod. Zejména na začátku vás nějaké NPC mohou doprovodit do zbylých táborů. Rozhodně je využijte! Když k nim budete lákat nepřátele z širokého okolí, vše, co oni zabíjí, dá zkušenosti vám. A oni jsou nesmrtelní, tak se nemusíte bát, že by kolonie byla o jejich přítomnost chudší.

Gothic

Ve Svobodném dole jsou kalhoty zdarma

Kalhoty kopáče nezní jako ta nejvíc sexy a atraktivní zbroj, ve Svobodném dole, kousek za Novým táborem, ji však dostanete od jednoho kopáče zdarma. Stačí tvrdit, že vám kopání jde a máte v něm zkušenosti. Na první kapitolu je zbroj velmi dostačující a ještě ji relativně slušně prodáte.

Gothic

Získejte drogu v bažinách a prodejte ji v Novém táboře

Když jsme u Nového tábora, ve hře je jeden parádní byznys. Fortuno v Sektovním táboře dává tři stébla drogy z bažin zdarma. Snadno ji můžete nahromadit a stébla trávy prodat v Novém táboře, kde vám ji místní banditi a žoldáci koupí za 10 nugetů. Holt dealovat drogy se finančně vyplácí.

Gothic

Vyučte se umění akrobacie

Výrazně doporučuji naučit se od Bustera v Novém táboře akrobacii. Jeho mírně přiteplený hlas sice vyděsí, ale ten chlap ví, o čem mluví! Z vašich původně neohrabaných skoků se stanou perfektní a rychlé šipky. Jste rychlejší než předtím, vlastně snadno utečete téměř před vším, a ještě vám to v pár situacích pomůže. Trik za všechny prachy.

Gothic

Magické svitky je lepší neprodávat

I když vás neláká role mága, doporučuji našetřit magické svitky. Je zde pár momentů, kdy vám opravdu pomohou. S vykřičníkem radím vzít světlo, jelikož z pochodně se brzy budete chtít zastřelit. A rozhodně se hodí nějaké ohnivé koule, protože dokážou vyřadit i hodně silné nepřátele.

Spaní vás kompletně vyléčí a doplní manu

K závěru ještě dodám, že se rozhodně vyplatí chodit často spát. Ušetříte za jídlo, lahvičky a některé věci na mapě (jako stébla trávy zdarma) se restartují. Hra navíc neřeší čas. Když někdo upozorní, ať něco uděláte rychle, stejně máte času dost.

Snad vám tyto tipy pomohou, abyste si užili jednu z mých nejoblíbenějších her vůbec.

Partnerem rubriky POG Tipy je Česká spořitelna.

Doporučujeme